ioncore (ioncore) wrote,
ioncore
ioncore

Донесение посольства ЧСР в Варшаве от 9 марта 1939 г. про ужесточение курса польского правительства

В дополнение предыдущих постов про "освободительный поход", как мне кажется, стоит еще процитировать вот такой документ (оригинал тут), хорошо иллюстрирующий, как Польша - на протяжении предыдущих лет и так постепенно закручивавшая гайки - вдруг перед самым началом войны с особенным жаром бросилась решать языковый вопрос и вообще усиливать борьбу со своим узькоязичним бидлом (тм).

Надо полагать, окончательная победа над быдлом была уже не за горами, когда случился Пакт, германское нападение, потом советское напаление, и неожиданно оказалось, что быдло абсолютно не горит желанием защищать Вторую Республику, предпочитая разбегаться из армии и встречать агрессоров цветами и красными флагами.

Отдельно хочется отметить нарекания на пасивность Германии в восточных вопросах и что, когда Германия решила, наконец, проявить активность, это тоже почему-то никому не понравилось.
Бойтесь исполнения своих желаний, в общем.

Посольство Чехословацької республіки у Варшаві
Варшава, 9 березня 1939
№ 2.944/39

Тема: Українська меншина в Польщі. Різкий курс польського уряду проти українців
Міністерство закордонних справ у Празі

Польські часописи оприлюднили повідомлення про інспекційну поїздку прем’єр-міністра генерала Славоя Складковського південно-східними прикордонними областями Польської республіки. Прем’єр-міністр проводив наради з воєводами і старостами, а потім провів інспекцію поліцейських відділів і відділів т. зв. К.О.Р. (Корпусу охорони прикордоння). Складковський говорив із львівським воєводою Біликом, станіславським воєводою Ярецьким і тернопільським воєводою Маліцьким. У варшавських політичних колах очікується подальше загострення курсу проти українців. Польський уряд користується сьогоднішньою вигідною зовнішньо-політичною ситуацією, щоб паралізувати український національний рух, особливо у Східній Галичині, де він найсильніший. Проводиться безумовна пацифікація, закриваються українські школи, ліквідуються відділення «Просвіти», а також окремі українські господарські товариства. Польський уряд готує також велику колонізацію польських колоністів в українських областях. З української території приходять повідомлення про масові арешти і численні процеси. Виносяться досить суворі вироки, так, наприклад, у Журавно засуджено греко-католицького священника Музичка на 10 місяців ув’язнення без можливості застави і штраф у 250 злотих за те, що одну зі своїх проповідей він присвятив Карпатській Україні. Священник Головецький засуджений до 6 місяців, оскільки імена в матрицях писав українськими літерами. Подібних вироків є ціла купа.

Для українців велике розчарування приносять як розвиток подій на Підкарпатській Русі, так і пасивність Німеччини у східних питаннях. Ситуація української меншини в результаті дедалі радикальніших заходів польської адміністрації, польського війська та й усього польського суспільства досить складна.

Надсилаю в копії до відома прес-відділу президії Ради міністрів. Одна копія передана військовому аташе посольства. Посольство просить, щоб одна копія повідомлення була передана політичній секції Міністерства.

Посол (підпис)
Tags: 1939, Украина
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments